9. Półmaraton Warszawski: szanse na rekord zależą od pogody

0
307

– Kiedy w zeszłym roku linię mety Półmaratonu Warszawskiego przekroczyło ponad 10000 osób, urządziliśmy sobie owacje. To była historyczna chwila. Był to pierwszy bieg w Warszawie, który ukończyło 10 000 osób- wspominał na konferencji Marek Tronina, dyrektor biegu.W tym roku powodów do owacji może być więcej. Swoją chęć udziału w biegu zgłosiło już 15 000 biegaczy. Rzeczywista frekwencja zależy od pogody, ale nie zanosi się na śnieg i mróz, które towarzyszyły półmaratończykom w zeszłym roku.

– Myślę, że z tych 15 000 zgłoszonych, co najmniej 12 000 faktycznie wystartuje w biegu. Ile z nich ukończy? Przekonamy się około 13:30, w niedzielę 30 marca- dodał Tronina.

Faworytem imprezy jest Victor Kipchirchir z Kenii, który przed dwoma laty wygrał półmaraton w Goeteborgu. Jego życiówka wynosi 59:31min. Zeszłoroczny zwycięzca Martin Mukele, na pewno włączy się do walki o podium. Rok temu nie był zadowolony z wyniku.

– Nie tak to miało wyglądać. Pierwszy raz biegłem w tak trudnych warunkach- skarżył się na mecie 8. Półmaratonu Warszawskiego Martin Mukele.

W rywalizacji pań wśród faworytek organizatorzy wymieniają Etiopkę Shure Demise Ware, która w tym roku osiągnęła już wynik 1:08:53, Polinę Wanjiku Njeru z Kenii (1:10:28) oraz Makdę Harun (1:10:57). My mamy nadzieję na wysokie miejsce wicemistrzyni Polski w półmaratonie Dominiki Nowakowskiej, która do startu przygotowywała się w Meksyku.

Czy tym razem padnie rekord trasy?

– Nie można się z góry nastawiać na rekord trasy, bo to zależy od wielu czynników, ale tego byśmy chcieli. Nie po to sprowadza się zawodników na takim poziomie, żeby biegali wolno, jednak wystarczy sobie przypomnieć poprzedni rok. Stawka była silna, ale pogoda zupełnie pokrzyżowała im plany- powiedział Marek Tronina.

Formularz rejestracyjny został już zamknięty, ale organizatorzy przygotowali jeszcze 200 pakietów, dla tych którzy zdecydują się dopisać do listy w biurze zawodów.