Bez przygotowania, nie ma biegania

0
422

Julita Kotecka  to trenerka personalna, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, ekspert firmy adidas  oraz trenerka biegaczy amatorów, także tych, którzy przygotowywali się do 9.PZU Półmaratonu Warszawskiego. Dla uczestników tego biegu 30 marca poprowadzi rozgrzewkę, nam zdradza, od czego zacząć przygotowania do jesiennych półmaratonów.

foto. Facebook
foto. Facebook

Na przygotowania do startów wiosennych jest już za późno. Jak zacząć treningi do startów jesiennych?

Przede wszystkim wybierając imprezę biegową, trzeba sobie dać  odpowiednio dużo czasu, żeby się do niej spokojnie przygotować. Zacząć  należy powoli ,od marszobiegów. Później można przejść do biegów ciągłych, a następnie do treningów specjalistycznych.  Na początku starajmy się wchodzić w trening bardzo spokojnie. Nie częściej niż 2 może 3 razy w tygodniu . Jeśli tylko jest taka możliwość, warto te przygotowania czynić pod okiem trenera.

Czy naprawdę już na etapie pierwszych treningów potrzebny jest trener?

Na początku  szalenie ważne jest, żeby się nie przetrenować i nie złapać żadnej kontuzji. Trener na etapie marszobiegów nie jest może niezbędny, aczkolwiek nie zaszkodzi  zaczerpnąć rady fachowca.  Trener na pewno położy nacisk na ogólną sprawność. To właśnie ona, pomoże zapobiec kontuzjom i po prostu nas wzmocni.

Osoby początkujące chciałyby zobaczyć szybkie rezultaty i zacząć  po prostu od biegania. Nie poleca pani tej metody?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że takie wstępne trenowanie jest ogromnym szokiem dla organizmu. Na początku budujemy swoją wytrzymałość, siłę. Przygotowujemy ogólnorozwojową bazę. To jest podstawa. Dopiero później, kiedy nasze ciało jest przygotowane do wysiłku,  możemy myśleć o trenowaniu biegania. Osoby, które już wcześniej uprawiały jakiś sport, na pewno szybciej odczują rezultaty treningu.  Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nawet, jeśli ktoś nigdy nie biegał, jest w stanie przygotować się do startu, przy odpowiednim treningu. Kluczem do sukcesu jest regularność  tych przygotowań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here