Kolarstwo ręczne. Najważniejsze wydarzenia 2014 r.

0
516

Kolarze ręczni miniony sezon mogą zaliczyć do udanych. Nie było zawodów, z których nie wróciliby z przynajmniej jednym medalem. Przywieźli do Polski mistrzowskie tytuły i puchary. Wyznaczyli nowe standardy organizacji zawodów parakolarskich i zajęli najwyższe miejsca w rankingu UCI. Oto nasz subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń sezonu:

Mistrzostwa Świata w Parakolarstwie w Greenville- 7 polskich medali, dwa mistrzostwa

 Mistrzostwa były najważniejszą imprezą w 2014r. Trzydniowe zmagania przyniosły Polakom 7 medali. Pierwszego dnia po mistrzostwo sięgnął Rafał Wilk, który w jeździe indywidualnej na czas nie dał rywalom żadnych szans. Drugiego dnia mistrzynią świata ze startu wspólnego została Renata Kałuża. W ostatnim dniu zawodów po brąz sięgnął Arkadiusz Skrzypiński, który do Greenville przyjechał tylko na wyścig ze startu wspólnego i wykorzystał swoją szansę maksymalnie. Medale przywiozła także kolarka klasyczna Anna Harkowska i tandem Marcin Polak i Michał Ładosz

Pojedynek tytanów w Greenville

Uwaga mediów i kibiców podczas mistrzostw była skupiona na pojedynku pomiędzy Alexem Zanardim, a Ernstem Van Dykiem. Ten pierwszy był pewien zwycięstwa i zadeklarował zdobycie aż trzech złotych medali. Nie udało się. Włoski mistrz wrócił do domu z podwójnym mistrzostwem, jednak ostatniego dnia to zawodnik z RPA sięgnął po złoto. Za ten wyczyn został wybrany w swoim kraju Niepełnosprawnym Sportowcem Roku. Zanardi wkrótce potem, zadziwił swoich kibiców przekraczając metę słynnego Ironmana na Hawajach po 9 godzinach, 47 minutach i 14 sekundach.

Puchar Świata- wypadki i awarie

Puchar świata stał pod znakiem pecha polskich zawodników. Najpierw Arkadiusz Skrzypiński w zderzeniu z barierką stracił rower, później wypadkowi uległ Zbigniew Wandachowicz, na którego podczas treningu najechał samochód. Nic się nie zmieniło, w drugiej części zawodów, które odbyły się w hiszpańskiej Segowii. Tu w rowerze Rafała Wilka złamał się podnóżek. Rzeszowianin nie zrezygnował z rywalizacji i 60-kilometrową trasę przejechał z nogami ułożonymi do siadu tureckiego. Do zwycięstwa zabrakło 4 punktów. Pech ominął za to Renatę Kałużę, która do medalu mistrzyni świata dodała także puchar świata.

Puchar Europy po raz pierwszy w Polsce

Pierwszy raz w historii, międzynarodowe zawody tej rangi zostały zorganizowane w Polsce. W czerwcu do Rzeszowa przyjechało ok. 40 najlepszych zawodników w Europie, by rozegrać jeden z etapów serii EHC. Przed własną publicznością wygrał Rafał Wilk. W kategorii H1 swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo odniósł Rafał Mikołajczyk. Impreza okazała się sukcesem organizacyjnym, który wyznaczył standard innym organizatorom.

Mistrzostwa Polski- o zwycięstwie zdecydowały linie lotnicze

Najważniejszą imprezą rozgrywaną w kraju była szósta edycja Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych. Odbyła się zaledwie kilka dni po mistrzostwach świata i to zaważyło na wynikach. W rywalizacji nie mógł wziąć udziału Rafał Wilk, którego sprzęt utknął na lotnisku. Na trasie jazdy indywidualnej na czas zabrakło więc mistrza świata w tej konkurencji. Zwycięzca, Arkadiusz Skrzypiński, też miał problemy  z powrotem do kraju. Mimo burzy nad lotniskiem i związanych z tym opóźnień, udało mu się dojechać do Andrychowa, ale jego sprzęt dotarł tam rozparcelowany przez służby celne. Na zawody nie dojechała Renata Kałuża. Niezwykłą formą błyszczała za to kolarka klasyczna, podwójna wicemistrzyni świata Anna Harkowska, która w swojej kategorii uzyskała czas lepszy nawet od zwycięzcy męskiej rywalizacji.

Ranking UCI- najlepsi na świecie to Polacy

Podsumowaniem sezonu jest ranking Międzynarodowej Unii Kolarskiej. W pierwszej piętnastce tego zestawienia, w kategorii H4 znalazło się aż czterech polskich zawodników. Listę, jako najlepszy zawodnik na świecie otwiera Rafał Wilk, szóste miejsce zajął Arkadiusz Skrzypiński, dziesiąty jest Krystian Giera, a Zbigniew Wandachowicz trzynasty. W kategorii H1, siódme miejsce należy do Rafała Mikołajczyka, w tandemach liderem jest Marcin Polak. Najlepszą zawodniczką kategorii H3 jest Renata Kałuża, natomiast w C5 niepodzielnie rządzi Anna Harkowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here