W tegorocznym wyścigu Pennsylvania Derby na torze Parx Racing, który jest jednym z ostatnich wyścigów z oceną Grade 1, wzięło udział 11 trzyletnich koni, które miały do pokonania dystans 1 1/8 mili1. Wyścig Pennsylvania Derby odbył się w sobotę, 23 września, jako 13. z 14 wyścigów, a jego start zaplanowano na godzinę 18:10 czasu wschodniego1.

Wśród uczestników wyścigu znalazły się utalentowane konie, które rywalizowały o zwycięstwo. Siedem faworytów wygrało lub zajęło miejsce w swoim przygotowaniu do Pennsylvania Derby w ciągu ostatnich dwunastu lat. Pięciu faworytów wygrało, a jeden zajął drugie miejsce1. Chociaż prędkość nie dominuje, osiem z ostatnich 12 zwycięzców to konie, które wywierały presję na rywalach lub ustanawiały tempo wyścigu1. Trener Bob Baffert zdobył cztery trofea Pennsylvania Derby i miał szansę na wygranie wyścigu w kolejnych latach, tak jak uczynił to w 2016 i 2017 roku z West Coast i McKenzie1.

Wśród głównych pretendentów do zwycięstwa w Pennsylvania Derby 2023 znaleźli się Reincarnate, który był faworytem po zwycięstwie w Los Alamitos Derby, oraz Saudi Crown, który zajął drugie miejsce o nos w wyścigu Jim Dandy (G2) 5. Inni czołowi zawodnicy to Magic Tap, który wygrał wyścig Curlin Stakes, Scotland, zwycięzca wyścigu Smarty Jones (G3), oraz Il Miracolo, który wygrał Smarty Jones (G3) 5.

Warto zauważyć, że prognozy pogody na dzień wyścigu wskazywały na 100% szansę na intensywne opady deszczu, co mogło wpłynąć na warunki toru1.