Emerytowany komentator wyścigów konnych, Dave Johnson, złożył pozew przeciwko gigantowi strumieniowego przesyłania danych, Netflix, oraz niektórym z jego spółek zależnych, twierdząc, że jego głos i persona zostały wykorzystane w jednym z odcinków popularnego programu Netflix 'The Crown’ bez jego zgody1. Johnson domaga się odszkodowania i zadośćuczynienia, a także środków zaradczych. Pozew został złożony w Sądzie Najwyższym Stanu Nowy Jork, Hrabstwo Nowy Jork1.

Zarzuty dotyczą odcinka, który został wyemitowany 9 listopada 2022 roku, a był to ósmy odcinek piątego sezonu 'The Crown’1. Odcinek ten obejmuje fabułę dotyczącą tego, jak i kiedy królowa Elżbieta II zainteresowała się wyścigami konnymi. W programie pokazano, jak ogląda wyścigi transmitowane przez telewizję satelitarną. Według pozwu, transmisja wyścigów zawierała głos Johnsona i jego relację z 1995 GI Travers S., a także inne przykłady, gdzie użyto głosu Johnsona1.

„Rzeczywisty głos Dave’a Johnsona, który jest synonimem wyścigów konnych w Stanach Zjednoczonych w tamtym okresie… „Pan Johnson jest bardzo dumny ze swojej pracy jako głos amerykańskich wyścigów konnych i jako taki ma interes w nieautoryzowanym wykorzystaniu tego bez jego zgody”, powiedział prawnik Johnsona, Drew Mollica1. „Jego historyczne wezwanie do 1995 Travers odegrało ważną rolę w odcinku 8 'The Crown’ podczas sezonu 5 i zostało użyte bez jego zgody, a on domaga się odszkodowania. Skarga mówi sama za siebie”1.

Johnson zawsze dbał o ochronę swojej marki i pozwał innych, którzy używali jego sloganu „And Down the Stretch They Come”, który ma zastrzeżony, bez jego zgody1. W każdym przypadku, kiedy Johnson wygrywał proces, przekazywał swoje odszkodowanie na cele związane z wyścigami1.

Według skargi, w 2022 roku podmioty Netflix uzyskały łączne przychody ze swojej platformy do strumieniowego przesyłania wideo, które wyniosły około 31,6 miliarda dolarów, a „znaczna część tych przychodów jest przypisywana sprzedaży, wynajmowi i sukcesowi strumieniowego przesyłania 'The Crown’, w tym Sezon Pięć, Odcinek Osiem”1. „W wyniku bezpośrednim czynów i/lub zaniechań wszystkich pozwanych, wszyscy pozwani, indywidualnie, zbiorowo i działając wspólnie, naruszyli statutowe prawo do prywatności Dave’a Johnsona, przywłaszczyli sobie jego osobę i głos, i czerpali zyski kosztem Dave’a Johnsona…” – zarzuca pozew1.