Jimmy Corrigan, urodzony w Irlandii trener koni wyścigowych, który od 1992 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych, znalazł się w centrum skandalu dopingowego. Jego koń, Stay Lost, po wyścigu 7 października na torze Belterra Park, miał w organizmie zakazaną substancję – metamfetaminę. Corrigan, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z pozytywnym testem na doping, był zszokowany. Twierdzi, że jest ostrożny w wyborze personelu i jest pewien, że nikt z jego stajni nigdy nie miał styczności z tym narkotykiem.

Jednak zgodnie z zasadami Jednostki ds. Integralności i Dobrobytu w Wyścigach Koni (HIWU), to Corrigan jest odpowiedzialny za wynik testu. Po potwierdzeniu obecności metamfetaminy w próbce B, trener został zawieszony. Grozi mu nawet dwuletnia dyskwalifikacja.

Corrigan jest zdeterminowany, aby walczyć. „To musi się teraz skończyć, nie tylko dla mnie, ale dla całego świata wyścigów,” mówi. „Nie zamierzam się poddać. Ale muszą nastąpić zmiany. Ludzie są przerażeni, a to, co zrobiono, stworzyło toksyczne środowisko dla wszystkich. Ludzie przychodzą do mnie i mówią…”

FAQ

Kim jest Jimmy Corrigan?
Jimmy Corrigan to urodzony w Irlandii trener koni wyścigowych, który od 1992 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych.

Co to jest HIWU?
HIWU, czyli Jednostka ds. Integralności i Dobrobytu w Wyścigach Koni, to organizacja odpowiedzialna za monitorowanie i egzekwowanie zasad dotyczących dopingu w wyścigach konnych.

Co to jest metamfetamina?
Metamfetamina to potężny, nielegalny narkotyk stymulujący, który jest często używany w celach rekreacyjnych. Jest również jednym z wielu zakazanych środków w sporcie, w tym w wyścigach konnych.

Co oznacza „zawieszenie” w kontekście sportu?
Zawieszenie w kontekście sportu oznacza tymczasowe lub stałe wykluczenie zawodnika lub trenera z udziału w zawodach lub innych działaniach związanych ze sportem, zwykle jako wynik naruszenia zasad.