Secret Oath, zwyciężczyni Grade 1 Kentucky Oaks w 2022 roku, zakończyła swoją karierę z powodu drobnej kontuzji kostki i zostanie wystawiona na aukcję w przyszłym miesiącu przez hodowców i właścicieli Briland Farm, Roberta i Stacy Mitchell1. Jej trener, D. Wayne Lukas, poinformował o tym portal Horse Racing Nation1.

Kontuzja i decyzja o zakończeniu kariery

Secret Oath doznała kontuzji po treningu w zeszłym czwartku, kiedy pokonała pięć furlongów w 58,6 sekundy na torze Churchill Downs1. 4-letnia klacz Arrogate z matki Quiet American, Absinthe Minded, była przygotowywana do niedzielnych Spinster Stakes (G1) na torze Keeneland, a następnie do Breeders’ Cup Distaff 4 listopada w Santa Anita1. „Wszystko z nią w porządku, ale zdecydowali się ją sprzedać” – powiedział Lukas1. Secret Oath będzie miała numer biodrowy 180 na aukcji Fasig-Tipton Night of the Stars 7 listopada1. Nowi właściciele teoretycznie mogliby ją przywrócić na tor, ale to zależy od ich planów i jej rekonwalescencji1.

Osiągnięcia Secret Oath

Secret Oath zarobiła 2 444 767 dolarów, a jej rekord wynosi 18: 6-5-31. Po wygraniu Martha Washington i Honeybee (G3) w 2022 roku, zmierzyła się z ogierami i zajęła trzecie miejsce w Arkansas Derby (G1)1. Pięć tygodni później wygrała Oaks, dając trenerowi Lukasowi, który obecnie ma 88 lat, kolejny wielki moment podczas najważniejszego tygodnia wyścigów w Ameryce1. Od tego czasu Secret Oath wygrała tylko raz – w Azeri (G2) 11 marca, co było jej trzecim zwycięstwem na torze Oaklawn1.

D. Wayne Lukas wyraził swoje uznanie dla klaczy, mówiąc: „Była dla nas niesamowitym koniem. Tego rodzaju konie sprawiają, że warto wstawać każdego dnia”1. Następnie dodał z optymizmem: „Znajdziemy kolejnego”1.