„Leave No Trace”, zwyciężczyni wyścigów klasy 1 na nawierzchni ziemnej, po raz pierwszy weźmie udział w wyścigu na trawie. To wydarzenie odbędzie się w deszczowy okres, co mogłoby sugerować, że jej zespół liczy na mokre podłoże i zmianę na główny tor. Jednak nie jest to przypadek „Leave No Trace”. Ta 3-letnia klacz wygrała wyścig Spinaway Stakes (G1) rok temu, a następnie zajęła drugie miejsce w Breeders’ Cup Juvenile Fillies (G1). Gdy tylko ogłoszono listę startową na 14 października na wyścig o nagrodę 200 000 dolarów Sands Point Stakes (G2T) na torze wyścigowym Aqueduct, znalazła się wśród grupy 13 3-letnich klaczy. Nie była jednak jednym z trzech głównych uczestników tylko na torze1.

Trener Phil Serpe, podobnie jak trenerzy najlepszych koni startujących na trawie w wyścigu, ma nadzieję, że deszcz ominie Ozone Park w stanie Nowy Jork, siedzibę Big A. „Jej następny start będzie na trawie”, powiedział Serpe. „Będzie albo dynamicznym koniem na trawę, albo dynamiczną klaczą hodowlaną… Dowiemy się w sobotę”1.

„Leave No Trace” miała trudności w swoich dwóch ostatnich startach, przegrywając łącznie o 121 długości… Pewne siniaki i mały odłamek kostki tłumaczyły pierwszy z nich, debiut 3-letniej klaczy 4 marca i stratę 65 3/4 długości, kiedy zdecydowano się na łatwiejszy wyścig Davona Dale Stakes (G2) w Gulfstream Park. Ale po operacji i odpoczynku, córka klaczy Good Journey, Tanquerray, wróciła do wyścigu 30 sierpnia na torze Saratoga Race Course i skończyła z łatwym dystansem 55 1/2 długości za sobą, co sprowadziło Serpe’a z powrotem do punktu wyjścia sprzed roku i skłoniło go do decyzji o wystawieniu jej na trawie po raz pierwszy1.

Po nieudanym starcie w Spa, Serpe podjął nietypowy krok i pozwolił jej na trening cztery dni później, tym razem na trawie. „Kilka dni po wyścigu, skoro wyszła z niego świeża, pozwoliłem jej na trening na trawie i miała naprawdę, naprawdę dobry trening”, powiedział Serpe o czterofurlongowym treningu na trawie :47 3/5 3 września. „To było to, czego się spodziewałem i na co liczyłem, i to jest kierunek, w którym idziemy. To był świetny trening bez naprawdę dużego wysiłku, a jej galop był świetny, czego nie widzieliśmy na ziemi. Poszła :59 i zmieniła. Byłem z tego bardzo zadowolony”1.

W pewnym sensie zegar tyka dla zespołu. Klacz Outwork jest zgłoszona do sprzedaży na aukcji Keeneland November Breeding Stock Sale, która odbędzie się 8-16 listopada, a zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja o sprzedaży, chcieliby zobaczyć, jak poradzi sobie na trawie. Dobry występ i prawdopodobnie będzie biegać w przyszłym roku. Kolejny słaby wysiłek i rozpocznie nową karierę na farmie hodowlanej1.