Mawj (IRE), hodowana przez Godolphin, objęła prowadzenie tuż po starcie i utrzymała swoją pozycję aż do końca, zdobywając półdługościowe zwycięstwo nad Lindy (FR) w 40. edycji Queen Elizabeth II Challenge Cup (G1) Presented by Dixiana dla 3-letnich klaczy w sobotnie popołudnie na Keeneland1. Mawj pokonała dystans 1 1/8 mili na torze trawiastym ocenianym jako dobry w czasie 1:48.061. Było to pierwsze zwycięstwo Mawj na Keeneland, a także dla jej trenera Saeeda bin Suroora, który tym samym zdobył swoje 500. zwycięstwo w karierze1.

Mawj była pierwsza na starcie z Elusive Princess (FR) i Mission of Joy po swojej stronie, ale objęła wyraźne prowadzenie wchodząc w pierwszy zakręt1. Stamtąd nie miała konkurencji na prowadzeniu przez odcinki :23.26, :47.72 i 1:11.891. Wchodząc w ostatni zakręt, Elusive Princess wywierała nieco presji, ale Mawj ponownie odskoczyła1. Na ostatniej prostej, Mission of Joy minęła zmęczoną Elusive Princess, aby wyzwać Mawj… ale Godolphin runner odparła ten atak i miała jeszcze trochę sił, aby odeprzeć ostatnie wyzwanie od Lindy1.

Mawj kontynuuje zwycięską passę

Zwycięstwo Mawj nastąpiło po triumfie w English One Thousand Guineas (G1) 7 maja na Newmarket, co pozwoliło jej przedłużyć niepokonaną passę w 2023 roku do czterech wyścigów i poprawić jej ogólny bilans do 9-6-1-11. Mawj, córka Exceed And Excel z klaczy New Approach o nazwie Modern Ideals, jest siostrą mistrza i dwukrotnego zwycięzcy Breeders’ Cup, Modern Games (IRE)1. Zwycięstwo było warte $294,500 i zwiększyło zarobki Mawj do $956,5851.

Reakcje po wyścigu

„Dzięki Bogu,” powiedział zwycięski trener, pytany o swój wynik. „To jest wspaniałe (dla mnie), aby wygrać 500 (stopni i) grupę (wyścigów) i Grupę 1 z klaczą Mawj, zwyciężczynią klasyki. Przyjść do Ameryki, do Keeneland, aby wygrać, to świetny wynik dla wszystkich”5. „Saeed (bin Suroor) był zachwycony jej pracą w domu i poprosił mnie, abym usiadł na niej w zeszłym tygodniu, tuż przed jej lotem (do USA), i czuła się wspaniale,” dodał Murphy. „Czuła się z powrotem w swojej najlepszej formie. Robiliśmy dość szybkie sekcje (odcinki) w pierwszej połowie wyścigu, ale ona jest super klaczą. Znalazła dużo. Ma wspaniałe serce i umysł. Jestem zachwycony, że mogłem wygrać dla (właściciela) Godolphin i Saeeda tutaj; to jego 500. zwycięzca grupy, więc dla mnie to znaczy świat”5.