Nathan McCauley, 40-letni rodowity mieszkaniec Kentucky, porzucił branżę motoryzacyjną w 2016 roku, przechodząc na pełen etat do przemysłu koni pełnej krwi i od tamtej pory nie spoglądał wstecz. Właściciel River Oak Farm i partner Lindsay Laroche zasłynęli z handlu klaczami, które mają słabość do stania w kręgu zwycięzców w dniach wielkich wyścigów. W tym roku, podczas weekendu Mistrzostw Pucharu Hodowców, McCauley obejrzy pierwszą klacz, którą wyhodował, Edę, biorącą udział w Pucharze Hodowców Filly and Mare Sprint (G1) 4 listopada w Santa Anita Park, wraz z innymi końmi, które miał udział w produkcji1.

McCauley opowiada o swojej drodze do sukcesu w branży koni pełnej krwi. Zaczynał od prowadzenia Providence Auto Group w Nashville, Tennessee, po swoim ojcu Ronie, zanim w 2016 roku zdecydował się na pełnoetatową pracę z końmi. Jego pasją były konie, a szczególnie jedna klacz, którą sparował z jednym ze swoich ulubionych ogierów, Munnings, dając w efekcie konia o imieniu Free Rose. Ten koń okazał się niesamowity i dał mu i jego partnerowi Abbondanza Racing wiele radości. Był 3-letnim koniem letniego spotkania 2016 roku w Del Mar i wygrał La Jolla Handicap (G3T) i Del Mar Derby (G2T). To dało mu czas na refleksję nad tym, co chciał robić w swoim życiu, i zdał sobie sprawę, że chciał spędzać lata w Del Mar i być w Lexington na sezon sprzedaży i hodowli koni1.

W 2023 roku McCauley ma wiele planów. Ma dwadzieścia kilka wpisów na listopadową sprzedaż w Keeneland, kilka klaczy w ciąży z Jackie’s Warrior, takich jak Beat the System (Hip 998) i Recoded (Hip 98), półsiostra zwycięzcy grade 1 Egg Drop. Ma kilka ładnych klaczy w ciąży z Epicenter i Sarjenalli (Hip 856) od Tiznow, która jest w ciąży z Constitution, pochodzącą z rodziny Essential Quality i Forte. Co do ogierów, na które stawia w sezonie hodowlanym 2023, McCauley jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do grupy, która przeszła na emeryturę w tym sezonie. Wśród nich są Flightline i Life Is Good, ale także Jackie’s Warrior, Epicenter, Jack Christopher i Olympiad1.

Jednak najważniejszym osiągnięciem dla McCauleya jest hodowla Edy, jego pierwszej klaczy, która wygrała grade 1. To niesamowite osiągnięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyzwania, jakie niesie ze sobą branża. Eda jest wyjątkowym koniem, który zawsze pokazuje niesamowite serce. Jest taktyczna i ma dużo prędkości, jest zwyciężczynią grade 1 na dystansie 1 1/16 mili i Filly and Mare Sprint na siedmiu furlongach, co powinno jej pasować. Będzie to ekscytujące; McCauley nie wie, czy może wygrać, ale ma po swojej stronie Boba Bafferta1.