Cheryl White była pierwszą afroamerykańską dżokejką w wyścigach konnych w Stanach Zjednoczonych. Zadebiutowała na torze Jack Thistledown w wieku zaledwie 17 lat, wpisując się tym samym w historię tego sportu2. Jej osiągnięcia, choć imponujące, nie są powszechnie znane, a jej kariera trwająca ponad dwie dekady, w której odniosła 750 zwycięstw w różnych dyscyplinach, została w dużej mierze zapomniana3.

Niezwykła kobieta, której historię warto poznać

Brat Cheryl, Raymond, jest jej największym fanem. Wspólnie z reporterką „New York Times”, Sarą Maslin Nir, napisał właśnie wydaną książkę „The Jockey and Her Horse”1. To opowieść, która zasługuje na to, aby została opowiedziana i podzielona z innymi. Cheryl White była niezwykłą kobietą, która dzięki ciężkiej pracy i determinacji przebiła się do historii wyścigów konnych. Raymond uruchomił również stronę internetową, na której można dowiedzieć się więcej o życiu i niesamowitej karierze Cheryl1.

Przemiany w świecie wyścigów konnych

Mimo osiągnięć Cheryl White, jej historia nie jest symbolem trwałego triumfu, ale raczej kontynuowanej marginalizacji3. Wyścigi konne mają wiele do nadrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o rolę, jaką w rozwoju tego sportu odegrali niewolnicy afrykańscy3. Jak zauważył kurator Muzeum Derby, Whitehead: „Podobnie jak w przypadku całego naszego kraju, konieczne jest oduczenie się wielu rzeczy wynikających z dziesięcioleci dezinformacji i tłumienia pewnych wątków”3. W miarę jak ruchy na rzecz sprawiedliwości społecznej ogarniają kraj, branża wyścigów konnych zaczyna się powoli zmieniać3.