Dr. Cynthia Loomis, weterynarz koni wyścigowych, została zawieszona na sześć lat przez Komisję Wyścigów Koni w Indianie za naruszenie zasad wyścigów w tym stanie. Decyzję tę zatwierdzono 30 listopada, a Loomis została również ukarana grzywną w wysokości 10 000 dolarów1.

Loomis została oskarżona o podanie dwóm koniom, które miały wystartować w wyścigu 4 lipca 2022 roku, Lasixu i ACTH. Ponadto nie zgłosiła do weterynarza regulacyjnego w ciągu 24 godzin dwóch iniekcji do stawu, które podała koniowi na torze. Wielokrotnie podawała również koniom zabronioną substancję Baycox w maju i czerwcu ubiegłego roku1.

Baycox, czyli Baycox Iron, zawierający toltrazuril, nie jest zatwierdzony przez Federalną Administrację Leków do stosowania u koni. Jest on reklamowany jako środek do kontroli kokcydiozy u prosiąt i kurcząt. Kokcydioza to choroba jelit, która powoduje zmniejszenie wzrostu z powodu biegunki1.

Loomis, razem z weterynarzem Dr. Nicole Wettstein, właścicielem/trenerem Marvinem Johnsonem i jego żoną, asystentką trenera Christy Johnson, byli wśród tych, którzy zostali ukarani przez urzędników wyścigów konnych w Indianie za działania podjęte w zeszłym roku na torze Horseshoe w Indianapolis1.

Pomimo apelacji Loomis, Komisja zdecydowała o utrzymaniu zawieszenia. Adwokat Loomis, Cameron Trachtman, bezskutecznie namawiał komisarzy do nieprzyjmowania decyzji sędziego Bukera, argumentując, że w jego ustaleniach dotyczących koni zgłoszonych do wyścigu użyto dowodów zasłyszanych1.

FAQ

1. Co to jest Lasix i ACTH?
Lasix to lek stosowany do leczenia obrzęków i nadciśnienia. ACTH to hormon adrenokortykotropowy, który stymuluje produkcję kortyzolu.

2. Co to jest Baycox?
Baycox to lek zawierający toltrazuril, który jest używany do kontroli kokcydiozy u prosiąt i kurcząt. Nie jest zatwierdzony do stosowania u koni.

3. Co to jest kokcydioza?
Kokcydioza to choroba jelit, która powoduje zmniejszenie wzrostu z powodu biegunki. Jest to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka młode zwierzęta.

4. Co to jest Komisja Wyścigów Koni w Indianie?
Komisja Wyścigów Koni w Indianie to organ regulacyjny odpowiedzialny za nadzór nad wyścigami konnymi w stanie Indiana.

Wyjaśnienie terminów

Lasix: Lek stosowany do leczenia obrzęków i nadciśnienia.

ACTH: Hormon adrenokortykotropowy, który stymuluje produkcję kortyzolu.

Baycox: Lek zawierający toltrazuril, który jest używany do kontroli kokcydiozy u prosiąt i kurcząt. Nie jest zatwierdzony do stosowania u koni.

Kokcydioza: Choroba jelit, która powoduje zmniejszenie wzrostu z powodu biegunki. Jest to choroba zakaźna, która najczęściej dotyka młode zwierzęta.

Komisja Wyścigów Koni w Indianie: Organ regulacyjny odpowiedzialny za nadzór nad wyścigami konnymi w stanie Indiana.