Trener koni z Anderson został oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem po tym, jak w sieci pojawiło się nagranie, na którym wydaje się, że uderza konia wielokrotnie w parku w hrabstwie Madison. Biuro Prokuratora Hrabstwa Madison ogłosiło we wtorek wieczorem, że Dale Hiteman, 69, został oskarżony o wykroczenie klasy A za rzekome uderzanie dwuletniego konia, o imieniu Princes Laa, w stajni 1 czerwca w Harrah’s Hoosier Park Racing and Casino w hrabstwie Madison1.

Na filmie z YouTube dostarczonym przez biuro prokuratora, mężczyzna zidentyfikowany przez władze jako Hiteman, można zobaczyć, jak uderza konia batem wielokrotnie rano 1 czerwca. Dokumenty sądowe wskazują, że śledczy dowiedzieli się o incydencie, gdy film został po raz pierwszy opublikowany na YouTube 28 września. Urzędnicy rozpoczęli śledztwo w sprawie Hitemana, który został zidentyfikowany jako właściciel i trener konia1.

„Film pokazuje również, że pan Hiteman natychmiast chwycił za smycz i zaczął uderzać konia. Uderzył ją kilka razy w ciało, a ostatnie uderzenia były wymierzone w głowę”, mówią dokumenty sądowe. Oprócz rozmowy z urzędnikami Hoosier Park, śledczy rozmawiali również z osobą, która pracowała z Hitemanem krótko przed incydentem. Świadek rzekomo powiedział śledczym, że obserwował Hitemana uderzającego konia, zaglądając przez drzwi do stajni. Ta osoba przestała pracować dla Hitemana po incydencie, według dokumentów sądowych1.

Śledczy rozmawiali z dwoma weterynarzami, z których jeden wyjaśnił, że nie widzi dowodów na „otarcia, skaleczenia, siniaki lub inne oznaki fizycznego znęcania się nad głową, szyją, ciałem, tylną częścią ciała lub nogami”. Dokumenty sądowe mówią, że inny weterynarz, z którym rozmawiali śledczy, nie rozumiał, dlaczego Hiteman uderzył Princess Laa, stwierdzając, że koń nie szkodził sobie ani opiekunowi1.

Decyzja Biura Prokuratora Hrabstwa Madison o oskarżeniu Hitemana była reakcją na naciski ze strony społeczności i krajowej organizacji non-profit Horseracing Wrongs. Organizacja non-profit zorganizowała protest 7 października w Hoosier Park, domagając się od biura prokuratora ścigania incydentu. Hiteman nie został aresztowany w związku z incydentem. Termin rozprawy sądowej nie został jeszcze ustalony1.