Kenijska lekkoatletka Diana Chemtai Kipyokei, zwyciężczyni Maratonu Bostońskiego z 2021 roku, została zawieszona na sześć lat za kilka naruszeń przepisów antydopingowych, poinformowała dziś jednostka Athletics Integrity (UIA).

Po ogłoszeniu tymczasowego zawieszenia Diany Chemtai Kipyokei w październiku, UIA ujawniła dziś, że nałożyła na nią sześcioletnią karę za manipulowanie dowodami i używanie zakazanego produktu, triamcynolonu, glukokortykoidu wciąż dozwolonego w pewnych formach w 2021 roku, zanim zostanie całkowicie zakazany od stycznia 2022 roku.

Diana Chemtai Kipyokei, lat 28, wygrała w październiku 2021 roku maraton bostoński, jeden z sześciu najważniejszych maratonów w kalendarzu międzynarodowym, po czym została poddana testowi z triamcynolonem, a następnie przedłożyła fałszywe dokumenty ze szpitala, aby usprawiedliwić niekorzystny wynik, co zasłużyło na surowszą sankcję.

Nie dość, że odebrano Kipyokei zwycięstwo w Bostonie, to jeszcze ukarano ją zawieszeniem do czerwca 2028 roku.

UIA ogłosiła również pięcioletnie zawieszenie innego kenijskiego sportowca, Purity Cherotich Rionoripo, za pozytywny wynik testu na furosemid (lek moczopędny) i posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

29-letni Rionoripo wcześniej wygrał maratony w Paryżu w 2017 roku i w Pradze w 2021 roku.

Kenijska lekkoatletyka od kilku lat boryka się z przypadkami dopingu, w tym roku było ich ponad 25, co skłoniło kenijski rząd do zadeklarowania inwestycji w wysokości 5 milionów dolarów rocznie przez pięć lat, aby sfinansować walkę z dopingiem poprzez testy, wykwalifikowany personel i badania.

UIA była „narzędziem” stworzonym w 2017 roku przez ówczesną Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną (IAAF)- obecnie World Athletics — po skandalach dopingowych, które wstrząsnęły wizerunkiem instytucji, i jest odpowiedzialna za zarządzanie wszystkimi aspektami programu antydopingowego dla sportowców i personelu pomocniczego na poziomie międzynarodowym, a także zarządzanie wszystkimi innymi programami związanymi z integralnością sportu.