Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Monachium zakończyły się jednym z największych sukcesów naszej reprezentacji w historii – Biało-Czerwoni przywieźli z tej imprezy aż 14 medali. Dwa krążki w tym dorobku zdobyły biegaczki maratońskie. Indywidualnie najlepsza był Aleksandra Lisowska, a drużynowo Polki wywalczyły brąz. Z występem wiąże się też jedna kontrowersja, która nie jest wyjaśniona do dziś. To brak w składzie Iwony Bernardelli – miała ona wszystkie wymagane minima, ale została w domu.

Działacze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki nie złamali żadnych przepisów, bo zgodnie z ustalonym wcześniej regulaminem kwalifikacji, mogli podjąć taką decyzję, ale… mogli też z powodzeniem wysłać zawodniczkę do Monachium. W mistrzostwach Europy maratoński zespół mógł liczyć sześć osób, tymczasem Polska wystawiła w rywalizacji kobiet pięcioosobowy skład. O ile sama biegaczka i jej trener Marek Jakubowski machnęli już na całą sprawę ręką, to z wyjaśnienia jej nie rezygnuje mąż reprezentantki Polski, również biegacz długodystansowy Michał Bernardelli.

Od sierpnia Bernardelli, który był w niedalekiej przeszłości m.in. przewodniczącym Komisji Biegów Ulicznych, Przełajowych i Konkurencji Nieolimpijskich PZLA wysłał do związku trzy pisma, w których zadaje szereg pytań mających na celu ujawnienie kulis wyłaniania maratońskiego składu na mistrzostwa Europy w Monachium. Jedną z istotnych kwestii jest prośba przedstawicieli sztabu szkoleniowego o włączenie Iwony Bernardelli do reprezentacji na sierpniową imprezę, która pozostała bez echa.

”Do tej pory nie udzielono mi informacji związanej z nierozpatrzeniem wniosku trenerów Marka Jakubowskiego oraz Jacka Kostrzeby o wysłanie 6 zawodniczek” – zwrócił uwagę w swym ostatnim piśmie do związku Bernardelli. Kilka dni temu dostał z PZLA obszerną odpowiedź w której… nie ma ani jednego zdania odniesienia się do pytania o wniosek trenerów dotyczący powiększenia maratońskiego składu.

– Nie pamiętam już nawet, kiedy ten wniosek był składany, bo dla mnie nie ma to już większego znaczenia. Nie ma się co w tym grzebać, bo to już i tak niczego nie zmieni. Lepiej skupić się na przyszłości, kolejnych startach i kolejnych kwalifikacjach do wielkich imprez. Uzyskując dobre rezultaty, będzie można pokazać kilku osobom, że się mylili – mówi trener Marek Jakubowski.

Wątpliwości Bernardellego nie dotyczą jedynie sposobu ustalania składu maratońskiej reprezentacji, ale też zdarzenia, które miało miejsce już w Monachium.

”Dokładając do tego oburzającą, bo za przyzwoleniem sztabu szkoleniowego, sytuację udziału w mistrzostwach kobiety w drugim miesiącu ciąży (…), żądam wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem wszystkich zaangażowanych i odpowiedzialnych za przygotowania, powołania oraz udział w Mistrzostwach Europy w konkurencji maratonu osób” – kończy swe ostatnie pismo do PZLA biegacz i wykładowca z tytułem profesora w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.