Categories
Sport

Europejski golfista nie może jechać do USA, by walczyć o 2 miliony dolarów nagrody z powodu stanu szczepień

Linn Grant wzięła udział tylko w sześciu imprezach LPGA w tym roku, ale grała wystarczająco dobrze, aby zająć 51 miejsce w Race to the CME Globe. Oznacza to, że młoda szwedzka gwiazda znajduje się w pierwszej sześćdziesiątce, aby zakwalifikować się do kończącego sezon turnieju CME Group Tour Championship w przyszłym tygodniu, który oferuje rekordową nagrodę za pierwsze miejsce w wysokości 2 milionów dolarów i pulę 7 milionów dolarów.

Grant obecnie prowadzi w rankingu Race to Costa del Sol na Ladies European Tour dzięki czterem zwycięstwom, w tym współsankcjonowanym Scandinavia Mixed, gdzie została pierwszą kobietą, która wygrała na DP World Tour.

Jednak Grant, bez wątpienia jedna z najgorętszych zawodniczek w tym roku, nie pojedzie do Naples na Florydzie, ponieważ amerykańskie ograniczenia dotyczące podróżowania nie pozwolą jej wjechać do kraju, ponieważ nie jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Gwiazda tenisa Novak Djokovic nie mógł wziąć udziału w U.S. Open latem z tego samego powodu.

Grant, 23, przekazał Golfweekowi następujące oświadczenie za pośrednictwem jej zespołu zarządzającego:

„W normalnych okolicznościach naturalnie chciałabym wziąć udział w CME. Jak każdy inny tam jest jasnym celem, aby zagrać w imprezie kończącej sezon, zwłaszcza w tym roku, kiedy CME wystawia największy czek w historii kobiecego golfa. W odosobnieniu jest to oczywiście fantastyczne dla nas, graczy, ale co ważniejsze jest to wyraźne oświadczenie, które pokazuje kierunek prawdziwej wartości kobiecego golfa.

Niemniej jednak, z ograniczeniami dotyczącymi podróży do USA dla nieszczepionych nadal pozostają, nadal nie jest dla mnie opcją granie w wydarzeniach LPGA w USA. To jest jedyny powód, dla którego nie gram na CME.

Rozumiem, że niektórzy ludzie chcą wiedzieć, dlaczego nie gram w USA. Szanuję to. Prostym powodem jest to, że nie jestem zaszczepiony. Odnośnie tego dlaczego, proszę o zwrot tego samego szacunku. Jest to coś, co chcę zachować wewnętrznie z moją rodziną i drużyną. Mogę powiedzieć, że obecnie istnieją tylko dwa scenariusze umożliwiające mi grę w wydarzeniach w USA – albo poprzez pozytywne zakończenie procesu pomocy medycznej, albo przez złagodzenie przez USA ograniczeń w podróżowaniu.

Skupię się teraz na tym, aby dobrze wypaść w finale LET w Andaluzji. Pod koniec dnia, bez względu na to, jak na to patrzę i pomimo wszystkich bieganin, miałem wspaniały rok.”

Grant, która jest obecnie nr 25 w Rolex Rankings, grała kolegialnie w Arizona State. W czerwcu napisała jedną z najlepszych historii w golfie, kiedy zmiażdżyła pole 78 mężczyzn i 78 kobiet o dziewięć uderzeń z zamykającym 64 na Scandinavian Mixed, hostowanym przez Henrika i Annikę. Najbliższa kobieta skończyła 14 z tyłu.

Pokonanie mężczyzn, powiedziała, było najważniejsze.

„Przez cały tydzień czułam, że to dziewczyny są przeciwko facetom”, powiedziała, „a ktokolwiek podniesie to trofeum, reprezentuje pole”.

Grant otrzymała status LPGA podczas zeszłorocznej Q-Series, ale nie była w stanie wziąć udziału w żadnych amerykańskich wydarzeniach w tym sezonie ze względu na ograniczenia w podróżowaniu. Ostatnio zajęła ósme miejsce w BMW Ladies Championship w Korei Południowej i zajęła trzecie miejsce w Toto Japan Classic.

W tym sezonie ma na koncie 14 miejsc w pierwszej dziesiątce w 18 startach i jeszcze w tym miesiącu weźmie udział w Andalucia Costa del Sol Open w Hiszpanii.